Composite materials based on water-soluble binders for electrochemical capacitors

Автори

Володимир Хоменко, Київський національний університет технологій та дизайну; Оксана Черниш, Київський національний університет технологій та дизайну; В'ячеслав Барсуков, Київський національний університет технологій та дизайну; Віктор Твердохліб, Київський національний університет технологій та дизайну; Аркадій Березовський, Центральний науково-дослідний інститут озброєння та військової техніки Збройних Сил України; Володимир Слободяник, Центральний науково-дослідний інститут озброєння та військової техніки Збройних Сил України

Ключові слова:

випереджувальне керування, система розподілу електроенергії, відновлювані джерела енергії, баланс електроенергії, електрохімічний конденсатор, пористий вуглецевий матеріал, плівковий сонячний елемент, сонячний концентратор

Анотація

Сьогодні все більше уваги приділяється нетрадиційним перезаряджуваним джерелам електричного струму, що здатні швидко заряджатися та розряджатися (за декілька секунд або хвилин), мають високу потужність (кВт/кг) та великий термін експлуатації (десятки тисяч зарядно-розрядних циклів). До таких джерел струму відносяться електрохімічні конденсатори (ЕК), які в спеціальній літературі називають суперконденсаторами, ультраконденсаторами, іоністорами або молекулярними накопичувачами.
Принцип дії таких джерел струму базується на їх здатності запасати і у заданий час вивільняти електричну енергію за допомогою внутрішнього перерозподілу іонів електроліту в подвійному електричному шарі (ПЕШ). Швидкість перерозподілу іонів в ПЕШ на декілька порядків перевищує швидкість переносу іонів через межу розділу фаз «електрод – електроліт» у ході класичних редокс-перетворень в акумуляторах. Саме тому ЕК віносяться до нетрадиційних джерел струму, мають суттєві переваги перед акумуляторами з врахуванням їх питомої потужності, швидкості процесів заряду-розряду і терміну експлуатації, хоча водночас поступаються акумуляторам з точки зору їх ємності та питомої енергії. Особлива увага до ЕК стала приділятися у зв’язку з початком виробництва у багатьох країнах світу екологічно чистих автомобілів та автобусів з електричними двигунами, які потребують високу потужність в момент запуску двигуна. Крім застосування на транспорті, ЕК знаходять широке застосування у військовій та космічній техніці, в системах накопичення енергії при пікових навантаженнях, для регулювання турбін вітрового генератора, тощо.
Виробництво електрохімічних конденсаторів потребує досить великих капітальних вкладень. Це пов’язано з вимогами до екологічності самого виробництва, де значна кількість затрат йде на забезпечення безпечних умов праці персоналу, на уловлювання шкідливих речовин і подальшу їх утилізацію. Саме тому особливо актуальним стає питання розробки ЕК для здешевлення самого виробництва за рахунок використання нових матеріалів та вдосконалення технологічних процесів.
Основні наукові дослідження останніх років в галузі ЕК були пов'язані із дослідженням нових електрохімічних систем, електродних матеріалів і електролітів. У певній, але недостатній мірі була приділена також увага вдосконаленню технології поєднання активного матеріалу і струмовідводу. Ще менше науково-дослідницьких робіт відноситься до розробки екологічно безпечних технологій виробництва композитних активних матеріалів для конденсаторів, хоча розвиток саме цих складових потенційно може дозволити забезпечити високі електричні характеристики конденсаторів і суттєво зменшити собівартість їх виробництва. Ці обставини висувають дослідження та розробку екологічно безпечних методів одержання композитних матеріалів для електрохімічних конденсаторів у розряд складних, але дуже актуальних науково-технічних задач.


ENERGY FACILITIES: MANAGEMENT AND DESIGN AND TECHNOLOGICAL INNOVATIONS

##submission.downloads##

Сторінки

76-138

Опубліковано

грудня 31, 2022

Ліцензія

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Як цитувати

Хоменко, В., Черниш, О., Барсуков, В., Твердохліб, В., Березовський, А., & Слободяник, В. (2022). Composite materials based on water-soluble binders for electrochemical capacitors. в ENERGY FACILITIES: MANAGEMENT AND DESIGN AND TECHNOLOGICAL INNOVATIONS (с. 76–138). Kharkiv: ПП "ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР". https://doi.org/10.15587/978-617-7319-63-3.ch3